هک کردن و هکرها

akbar

هک کردن و هکرها

مقدمه

نفوذگري در كامپيوتر و امنيت اطلاعات از مباحث روز است و امري بسيار مهم مي باشد كه متاسفانه در كشور ما كمتر كسي بدان اهميت مي دهد وبه همين دليل كمتر كسي نيز از آن آگاهي دارد و به اين دليل است كه راه اندازي وايجاد شبكه ها وسايت هاي مختلف بيشتر به دست تجار بوده تا متخصصين .

در اين مقاله ي مختصر ( كه گنجايش تمامي مطالب را ندارد ) سعی شده است تا اطلاعات كلي راجع به نفوذ گري و روشهاي شايع را مختصري توضيح داده شود كه در عين سادگي مطالب ، از اهميت بالايي برخوردار است . براي مثال « اولين حمله رسمي و گسترده ي هكرها در 2 نوامبر سال 1988 توسط يك دانشجوي دانشگاه كرنل انجام گرفت و يك كرم در ساعت 6 بعد از ظهر در شبكه فعال كرد . متخصصاني از سراسر جهان با توجه به گستردگي كم آن روز اينترنت اقدام به نابودي كرم كردند . تمام اين ماجرا در 24 ساعت رخ داد و 70% سيستم ها را از كار انداخت . » [1]

با توجه به اين مسئله به اهميت بيشتر حفاظت شبكه پي مي بريم .

 

خلاصه اي از تاريخ هك كردن

شروع هك كردن به گونه اي در سالهاي دهه 1940 تا دهه 1950 با اولين شبكه هاي كامپيوتري به وقوع پيوست كه مشتاقان غير حرفه اي راديو برروي موج راديويي   پليس يا ارتش وارد مي شدند تا بداننددر عالم آنها چه مي گذرد . هك كردن و تكنولوژي در اوايل سالهاي شصت بود كه به هم پيوستند يعني زماني كه تكنولوژي تلفني mabellبه آساني مورد بهره برداري قرار گرفت و هكرها كشف كردند كه چگونه مي توانند مكالمه تلفني مجاني داشته باشند با پيشرفت تكنولوژي روشهاي هكرها نيز پيشرفته تر شد گفته مي شود « كه اصطلاح هكر در رابطه با كامپيوتر اولين با ربوسيله فرهنگ كامپيوتر mit مورد استفاده قرار گرفت در آن زمان اين لغت فقط به برنامه نويسان مشتاقي اطلاق    مي شد كه به نوعي مستقل يا شورشي بودند. ظهور arpanet در سال 1969 و بعد از wsfnet درد سترس بودن شبكه ها را افزايش داد. شبكه arpanet در بيشتر دوره حيات خود شبكه كامپيوترهاي dec‌ بود . پرفروش ترين اين كامپيوتر ها pdp-10  كامپيوتر dpd-10‌ به مدت 15 سال مورد علاقه هكرها بود. سيستم عامل اين كامپيوتر tops-10 واسمبلر آن macro-10 ‌ هنوز مورد علاقه افراد است. »1mit  در دهه شصت arpanet يعني اولين شبكه هاي جهاني كامپيوتر بود كه هكرها را براي اولين بار به دور هم گرد آورد. arpanet‌ اولين فرصت را به هكرها دادتا بتوانند هدفهاي مشترك و شعارهاي واحد خود را به بحث بگذارند.

 

هكر و انواع آن

هكر كيست ؟ در اصطلاح واژه « هكر به كسي گفته مي شود كه مي خواهد به منظور اهدافي (كه مي تواند تحقيقاتي و تحصيلي باشد ) نرم افزار يا سخت افزاري را هك مي كند (بدون مجوز به كامپيوتري وارد مي شود)و كسي كه سيستم ها يا برنامه هاي كاربردي را برخلاف خواست كاربرد دستكاري و تعريف مي كند. »

.

.

.

.

.

....

 

ارسال نظر